top of page
ארכיון
הצטרפו לרשימת התפוצה שלי
ותהיו הראשונים לדעת על פוסטים חדשים 

שירת העשבים- "דע לך שכל עשב ועשב יש לו ניגון מיוחד משלו"


אחד מהיסודות של הרמב"ם הוא חובתו של האדם לדאוג לבריאותו.

בספרו "מרפא הבושם" הרב בנימין שאולי משה זצ"ל מציין את תכונותיהם הבריאותיות וסגולותיהם הרפואיות של פירות, ירקות וצמחים רבים ושונים. בכל ברואי העולם קיימים סגולות טבעיות ותכונות מיוחדות אשר האדם יכול להיעזר בהם לטובת בריאותו הפיזית והנפשית.

בצמחי המרפא השונים מצוי היסוד לרפואת האדם להדברת מחלות ככתוב ביחזקאל (מז' יב') "כל עץ מאכל... פריו למאכל ועליהו לתרופה."וככתוב בתהילים (קד' יד) "מצמיח חציר לבהמה ועשב לעבודת האדם."

כחלק מהזנת הגוף בויטמינים ומינרלים מהצומח ישנה גם חשיבות לשמירה על הנפש "

ונשמרתם מאד לנפשותיכם"(דברים ד' פסוק טו') "רק הישמר לך ושמר נפשך מאד" (דברים ד' פסוק ט').

הכלי יקר מסביר רק הישמר לך- הישמר לך היינו שמירת הגוף ולא הזכיר בו מאד כמו בשמירת הנפש. בשמירתה (של נפש) האדם צריך להיזהר ביותר מבשמירת הגוף לכן אמר "ושמור נפשך מאד"

זקוקים אנו לשלווה נפשית כיסוד איתן לבריאותינו. כאשר מדובר בבריאות האדם ואושרו דרכי החשיבה ואיכות החיים משפיעים על בריאות האדם.

מתח נפשי גורם למחלות ולהפך שלווה נפשית ושמחת חיים תייצר יותר בריאות ועשייה פורייה ומבורכת בעולם. בסיום ההקדמה כותב הרב משה "הבה נקיים יחסי גומלין עם הצמח כי האדם עץ השדה."

מעלה נוספת לעולם הצומח מצאתי בספרו "למעלה מן הזמן" של הרב ארז משה דורון. בספר זה נמצאים התייחסויות עמוקות ומאירי עיניים על חגי ישראל והשבת.

בחלק המתאר את הייחודיות והמשמעות של חג הסוכות ישנו תיאור מיוחד לגבי 4 המינים – משמעות עולם הצומח.

הרב ארז מצטט את רבי נחמן מברסלב בליקוטי מוהר"ן (תורה סה' סעיף עא') "דע, כי יש שדה ושם גדלים אילנות ועשבים יפים ונאים מאד, וגודל יקר יופי השדה וגידוליו אי אפשר לספר, אשרי עין ראתה זאת ואילנות ועשבים הם בחינת נשמות קדושות הגדלים שם".

מבין כל הנבראים מכונות דווקא הצמחים כבחינת נשמות. מסביר שם הרב ארז כי קיים קשר הדוק בין הצמח לבין הנשמה.

עולם הצומח מלמד על יכולת השינוי: זרע קטן אשר בו כוחות נסתרים מוזן ממים, שמש ואדמה גדל לעץ או פרח או צמח בעל ריח, פרי, צבע נהדרים ודרכו ותפקידו להחיות ולהיטיב עם סביבתו.

כך גם נשמת האדם בעלת עושר אינסופי, פוטנציאל וכוחות נסתרים ניזונה הנשמה מהסביבה, גודלת, מתרחבת ומתעצמת ומשפיעה על הסביבה.

עניינו של האדם הוא תנועה של שינוי, התפתחות וצמיחה כמו עולם הצמחים - "...ואילנות ועשבים הם בחינת נשמות קדושות הגדלים שם".

ב5 שנים האחרונות הוספתי כלי טיפולי משמעותי - טיפול לאיזון רגשי בעזרת תמציות פרחי באך בו אני רואה השלמה וטיפול מקביל לטיפול רגשי באמצעות תרפיה במוסיקה (תחום בו אני עוסקת משנת 2003).פרחי באך הן תמציות המופקות מפרחים של צמחים והן בעלי תכונות מאזנות שפותחו בשנים 1930 - 1936 על ידי ד"ר באך רופא והומיאופת. התמציות מיוצרות במרכז באך בשיתוף עם מעבדות נלסון באנגליה.

תמציות אלו נועדו לטפל בקשת רחבה של מצבים רגשיים כגון: לחץ, פחד, חוסר ביטחון, בדידות, ייאוש,דיכאון, התרגשות,דימוי עצמי נמוך ועוד. הטיפול מיועד למצבים שונים ומגוונים החל מ לדוגמא התרגשות מאירוע חיובי ושמח, לחץ בתקופת מבחנים, פחדים,חרדות ועד משברים במהלך החיים.

בזמנים בהם המצב הרגשי אינו מאוזן מאבד האדם את יכולתו הטבעית לשמור על גוף ונפש יציבים ובריאים. לכן בשיטת טיפול זו נעזרים ראשית בתשאול מקיף, מעלים תכנים רגשיים לשיח ולמודעות בעזרת כלים טיפוליים שונים ולבסוף בעזרת לקיחת התמציות במשך תקופה של החל מ3 שבועות ויותר לפי הצורך האישי , מתאזן המצב נפשי בהדרגה. כמו כל תהליך של צמיחה נפשית וטיפול רגשי תהליך זה יכול להמשך מספר חודשים או לפי תקופות. החזרת הגוף למצב רגוע ושלוו מאפשרת לאדם לחזק הן את בריאותו הנפשית והגופנית.

ד"ר באך כתב ספר "Heal Thyself" (עוד בתחילת המאה ה-20 ) ובו מתוארת גישתו ההוליסטית לבריאות הגוף, נפש, נשמה (מה שנקרא הקדים את זמנו).הוא כותב למשל כי מחלה כשלעצמה הנה בעלת תועלת ויש לה מטרה - להחזיר את האדם לרצון המקודש של הנשמה.

לפיכך, ניתן למנוע מחלה לו נבין בעצמנו את הטעויות שאנו עושים ולתקן אותם באמצעים רוחניים ונפשיים. מה שקרוי היום מודעות עצמית והקשבה לאיתותי הגוף והנפש טרם תתפתח מחלה או החמרה.

לסיכום – יש ניגון מיוחד בטבע, שירת עשבים מרפאה. קיימים בטבע המון משאבים שהם לטובת בריאותינו הפיזית והנפשית והרוחנית. בזמנו אף שמעתי תיאור שמצא חן בעיניי המתאר פרחי באך כויטמינים לחיזוק הנפש והנשמה.

נדמה לי שבראיה רחבה של הבנת קשרי גוף – נפש – רוח לה אנו זוכים בדור הזה נחשפים אנו גם לדרכי טיפול רבים לאיזון הגוף - הנפש - הרוח בעזרת טיפולים מגוונים וגם בעזרת צמחים שקיימים עוד מימי בראשית.

מטרתנו בעולם היא גדילה,צמיחה, גילוי, שינוי והשפעה חיובית על הסביבה ממש כמו הצמחים. מטרתנו בעולם לגלות במהלך השנים את גווניה הרבים של הנשמה ולהביאן לידי ביטוי.

לעיתים כאשר מגיע קושי ואתגר בוודאי טמונה בהם הזדמנות נדירה להרחיב ולגלות את צבעי וכוחות הנפש שלנו לחשוף את הניגונים המסתתרים בנשמה. האם נקשיב לניגון שלה?

"כמה יפה, כמה יפה ונאה כששומעים השירה שלהם. טוב מאוד להתפלל ביניהם ובשמחה לעבוד את השם, ומשירת העשבים מתמלא הלב ומשתוקק...

ומשירת העשבים נעשה ניגון של הלב."

(נעמי שמר ע"פ רבי נחמן מברסלב)

טו' בשבט שמח!!

אסתי


אסתי יוניאן  

bottom of page